En İyi Ücretsiz Windows Seçenekleri

 


Windows, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemleri arasında yer alıyor. Son yıllarda satışa sunulan birçok bilgisayarda bizlerin karşısına çıkan Windows, sunduğu özellikleri ve birçok uygulamayla uyumlu bir şekilde çalışması nedeniyle dünya genelinde çok seviliyor. Her ne kadar Windows çok sevilse de kullanıcıları rahatsız eden bazı hataları da bulunuyor. Bunlarla uğraşmak istemeyen kullanıcılar diğer işletim sistemlerini tercih ediyorlar. Peki en iyi ücretsiz Windows alternatifleri neler?

Ücretsiz Windows alternatifleri

  • Linux

Linux, en popüler açık kaynak kodlu işletim sistemi olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Linux, açık kaynak kodlu olması sayesinde kullanıcılar işletim sistemini kendince düzenleyebiliyor ve geliştirebiliyorlar. Bu sayede kullanıcılara daha özgür bir kullanım sunan Linux, Windows’tan daha farklı bir arayüze sahip.

Linux’da şu anda birçok farklı dağıtım bulunuyor. Bu farklı dağıtımlar sayesinde her birinden farklı özellikleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu dağıtımlar arasında Türkiye’nin ürettiği yerli yazılım Pardus da bulunuyor. Genel olarak baktığımızda Linux’u Windows alternatifi olarak kullanabilirsiniz.

  • Chrome OS

Chrome OS, Google tarafında geliştirilmiş bir işletim sistemi olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu işletim sistemi, genelde Google tarafından piyasaya sürülen Chromebook dizüstü bilgisayarlarda bulunuyor. Buna ek olarak işletim sistemi, donanımı düşük bilgisayarlara da ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor.

ChromeOS, oldukça hafif bir arayüz ile bizlerin karşısına çıkıyor. Bu sayede kafanız karışmadan günlük işlerinizi kolaylıkla bu işletim sistemi üzerinden yapabiliyorsunuz. Oyun konusundaki yeteneklerini de eklediğimizde Windows alternatifi olarak yükleyip kullanabilirsiniz.

  • FreeBSD

FreeBSD, Linux gibi açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Linux gibi FreeBSD de Unix işletim sistemi ailesinin üyeleri arasında bulunuyor. Şu anda işletim sistemi ücretsiz bir şekilde tarayıcı üzerinden indirilebiliyor ve bir topluluk tarafından geliştiriliyor. FreeBSD işletim sistemini de Windows alternatifi olarak kullanabilirsiniz.

  • Syllable

Syllable, masaüstü için geliştirilmiş bir işletim sistemi olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Küçük işletmeler ve evler için geliştirilen işletim sistemiyle sadece günlük işlerinizi yapabiliyorsunuz. Performanslı işler için uygun olmayan işletim sistemini eğer performansa çok ihtiyacınız yoksa Windows alternatifi olarak ücretsiz indirip kullanabilirsiniz.

  • ReactOS

ReactOS, masaüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş bir işletim sistemi olarak bizlerin karşısına çıkıyor. İlk olarak 1996 yılında Windows’un yerini almak için yayınlandıysa da maalesef çok başarılı olamadı. Sadece belli başlı büyük uygulamaları çalıştırabilen işletim sistemi küçük programları maalesef çalıştıramıyor. Eğer çok fazla sizin için önemli değilse ReactOS’i de Windows alternatifi olarak kullanabilirsiniz.

windows alternatifleri

Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce içlerinden hangisi Windows alternatifi olarak kullanılabilir?

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu